Čištění koberců

Expres čištění koberců, čalouněného nábytku a sedaček, mytí oken, úklid Praha a okolí

Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Katedrála svatého Víta

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, často nazývána jen jako Svatovítská katedrála, je největším a nejvýznamnějším chrámem v Praze, který je zároveň součástí areálu Pražského hradu. Probíhaly zde korunovace mnoha českých panovníků a historické počátky této stavby sahají až do roku 925.

V roce 925 na místě dnešní katedrály Václav I. založil románskou rotundu, která byla zasvěcena svatému Vítovi, a nejspíše šlo o třetí kamennou stavbu na Pražském hradě.

Spytihněv II. dal roku 1060 namísto původní rotundy vybudovat trojlodní baziliku se dvěma věžemi, původní stavba totiž byla velikostně nedostačující. Samotná katedrála pak začala vznikat v době vlády Karla IV., a to pod vedením jeho dvou stavitelů – Matyáše z Arrasu a Petra Parléře. Za počátek této stavby je považován rok 1344, je však nutné zmínit, že katedrála dokončena nebyla – i když se o to mnoho českých panovníků posléze pokoušelo.

Ve druhé polovině 19. století začaly opravy původních částí a katedrála byla roku 1929 konečně kompletně dostavěna v novogotickém slohu. Roku 1997 byla zasvěcena svatému Vítovi, Václavu a Vojtěchovi.

V současné době v katedrále probíhají bohoslužby, slouží jako pokladnice pro české korunovační klenoty a mauzoleum. Na jižní věži katedrály je zavěšeno sedm zvonů a každý z nich má své vlastní jméno. Nejstarší je zvon Václav, který pochází z roku 1542.

Nakonec jistě můžeme zmínit, že Svatovítská katedrála je místem velice významným pro české dějiny i obyvatelstvo a bezpochyby jde o stavbu, na které poznáme výšiny české architektury.

TOPlist