Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Sušice

Reklama
Půjčovna dodávek

Stěhujete, malujete, potřebujete
dodávku? Půjčujeme dodávky.

Autosklo Ostrava

Jsme specialisté na výměnu
čelní skla automobilu.

Sušice, zapomenutá perla Šumavy

Když se řekne Šumava, většině lidí se vybaví Turnerova chata, Kvilda, Srní, Čenkova pila nebo Špičák. Ovšem málo kdo si vzpomene na Sušici.

Středověké městečko Sušice leží asi 10 kilometrů od Rabí a nejvíce se proslavilo výrobou sirek. Dnes už se v něm sirky nevyrábí, ale to neznamená, že zvídavému turistovi nemá co nabídnout.

Podle nálezů, které se tu našli byla oblast Sušice osídlena už v starší době kamenné a ve starší době železné, se zde usadili Keltové. V 5. století před naším letopočtem si zbudovali hradiště na hoře Sedlo a v 6. století před naším letopočtem se v okolí Sušice zabydlovali Slované a hustota osídlení začala růst.

Zlatokopecká osada, po níž Sušice nese jméno, tu udajně vznikla roku 790. Ve 12. století se Sušice stala součástí Bavorska. Proč a jak se to stalo do dnes není známo. Verzí je hned několik. Jasné ovšem je, že Sušice patřila rodu Bogenu. Sušice nebyla významná jen pro zlato, které se zda těžilo, ale také pro svou strategickou polohu.

V roce 1257 Sušici obsadil Přemysl Otakar II. a vybudoval nové město. Roku 1273 Sušice byla oficielně připojena k Českému království a stala se královským městem. V letech 1322 byly dokonceny hradby, které lze obdivovat ještě dnes. O jejich výstavbu se zasloužil král Jan Lucenburský, který také o dva roky později potvrdil Sušici privilégia královských měst. Po tom co na český trůn usedl Karel VI., zařadil Sušici na seznam měst, která nesmí být zastavena nebo zcizena koruně. Když se k moci dostal jeho syn Václav VI., dal Sušici právo na konání týdenního výročního trhu ve svátek "Na nebevzetí panny Marie."

V 16. století se Sušice dočkala menšího úpadku. Zásoby drahých kovů se rychle tenčili. Navíc několikrát vyhořela. V 1571 přišla Sušice o svá privilégia, protože odmítla poslušnost Ferdinandu I. Součástí trestu byla i ztráta statků a vysoká pokuta. Sušice musela odvádět dávky z piva a vína, které produkovala a byl ji přidělen královský rychtář, který na ni dohlížel až do roku 1788. Přesto, díky své poloze, prosperovala a měla vysoké příjmy z obchodu s Bavorskem.

Z doby 16. století se dochovalo několik památek z nichž největší slávě se těší Voprchovský dům, dnešní Sušické muzem, které je určitě dobré navštívit a s ním sousedící Rozacínový dům, kterému se říká Stará lékárna.

Sušice je posazená do prostřed lesů a tak nabídne v létě příjemné útočiště jak pro pěší turisty, tak pro vyznavače cyklistického sportu. Na Šumavě platí, že co kopec, to legenda. Ani v případě Sušice to není jinak. Můžete se například vydat na vrchol kopce Svatobor a při cestě se napít ze studánky. Vypráví se, že je voda léčivá a pochází z podzemního jezera, které zaplaví Sušici, až z ní odejde poslední dobrý člověk. Na vrcholu Sušice je horská chatka s rozhlednou, kde se můžete občerstvi, případně poobědvat a podívat se po krajích. V jasné dny dohlédnete až na kopce v Bavorsku.

Pokud je na vás Svatobor moc vysoký, doporučuji se podívat na Anděl, který leží na druhé straně města za řekou. Jedná se o poutní místo a na jeho vrcholu stojí kaplička obehnaná hradbami se čtyřmi věžičkami. Ovšem pozor. Vydáteli se na Anděl se svou drahou polovičkou může vás stihnout kledba staré kořenářky. Traduje se, že tu načapala dva milence v láskyplném obětí a rozčilená nad bezbožném chování mladého páru se na ně rozkřikla " Kežby jste se lásky nedočkali vy háďata." Kledba prý stihne každého kdo tam přijde ruku v ruce se svý milým či milou a pár se do roka rozejde.

O tom kdo nechal kabli vystavět a proč se ztratily dokumenty. Podle pověsti anděl nechali zbudovat rodiče malého dítěte, které si prý na vrcholu kopce hrálo. Jenže v nestřeženém okamžiku se jí okolo nohy omotal jedovatý had a dítě uštknul. V tu chvíli se oběvil anděl. Hada zabil a dítě uzdravil.

Jiná pověst praví, že Anděl nechal postavit voják, který se vrátil z války s turkem. Podle ní se voják v dalekém kraji procházel po dvoře a přes cestu mu šlo hejno divokých hus. Voják spěchal a ve snaze hejno odehnat po něm máchl šavní a jednu husu zabil. Její krev na šavli ulpěla. V tu chvíli, v nedaleké vesnici někdo šavlí ubodal maršála. Při pátrání našli husí krev na šavli sušického vojáka. Jeho kapitán neuvěřil vyprávění o divoké huse. Zavřel jej do vězení a odsoudil k smrti provazem. V předvečer jeho popravy se mu ve spánku zjevil anděl, který ho přenesl na kopec u Sušice. Voják se díval dolů a usilovně plakal. Ráno za ním přišli strážní a propustili jej, protože se večer vrah sám přiznal. Hoch se vrátil z vojny domů a za záchranu svého života nechal vystavět kapli přesně na tom místě, ze kterého se díval ve snu dolů na svou rodnou Sušici.

Povídáním o Andělu dnešní výlet ukončím. I když bájí a pověstí je v tomto kraji na tři večery. Pokud by jste památné místo či horskou chatu Svatobor chtěli vidět na živo a s nimi i zbytky středověkých městských hradem. Dám vám ještě jeden tip. Pokud budete Sušici obdivovat v pracovní den, tak na náměstí, jen pár metrů od Staré lékárny je cukrárna, která peče tradiční zákusky. Jmenuje se Čoko a doporučuji ji navštívit těm, co chtějí ochutnat něco málo z dob první republiky. Tam totiž pečou zákusky ještě podle tradičních receptů, které jim tu zanechali zakladatelé vyhlášené Fialkovské cukrárny.

TOPlist